Trajnostno ohranjanje odpornih alpskih ekosistemov s pastirstvom
Trajanje projekta: april – oktober 2023
Sofinancer projekta: Mreža Plan B za Slovenijo – mreža nevladnih organizacij za trajnostni razvoj, v okviru Podnebnega programa mreže, ki sta ga sofinancirala EKO sklad in Ministrstvo za okolje podnebje in energije s sredstvi Sklada za podnebne spremembe.
Vabljeni k branju in uporabi vsebinskega projektnega poročila za namene nadaljnjega dela na krepitvi pastirstva v Sloveniji.
O PROJEKTU
V aprilu 2023 smo se udeležili mednarodnega srečanja oblikovanja Alpske pastirske mreže (Alpine Shepherd Network) v Švici in Lihtenštajnu.
V času pašne sezone 2023 smo (v juliju in avgustu) izvedli štiri obiske planin nad Bohinjem, obiskali smo: Planino v Lazu, Planino Dedno Polje, Planino Ovčarija in Planino Krstenica. Spoznali smo način planinske paše drobnice in goveda, ter proizvodnjo sira na planinah, skozi intervjuje nosilcev dejavnosti.
Kot zaključno aktivnost smo v oktobru 2023 izvedli posvet različnih deležnikov z namenom iskanja skupnih rešitev za krepitev pastirstva. Z udeleženci posveta smo delili spoznanja o zahtevnosti dela pastirjev ter skozi moderirano in panelno razpravo vsi skupaj iskali možne rešitve. Glavne težave za vzpostavitev pastirstva, ki smo jih izluščili, so predvsem pomanjkanje ustreznega kadra, sredstev in ustreznih delovno-pravnih rešitev za tovrstno sezonsko delo, dodaten izziv predstavljajo tudi velike zveri, priložnost pa smo prepoznali v povezovanju pastirstva s turizmom. Izsledki v tem poročilu prestavljajo možna izhodišča za iskanje in uvedbo nadaljnjih učinkovitih rešitev za krepitev pastirstva v Alpah.
ZAHVALA
Iskrena hvala vsem sodelujočim iz Agrarne skupnost Stara Fužina – Studor (Luciji, Urši, Mitji, Matevžu, Bojanu), za pripravljenost za sodelovanje z nami in deljeno znanje. Hvala pastirju Markotu s planine Krstenica. Hvala Krajevni skupnosti Stara Fužina – Studor, ki je zagotovila prostore za izvedbo posveta. Ter hvala tudi vsem sodelujočim na posvetu.